תוכן עניינים

בעולם בו כולנו צמודים לנייד ונהנים משירותים דיגיטליים מתקדמים, יותר אנשים ועסקים נוטים לעשות שימוש באפליקציות תשלום ובהעברות בנקאיות כדי להעביר כסף מחשבון אחד לאחר. עם זאת, במקרים רבים אנחנו עדיין מעדיפים להשתמש בצ'קים. לצ'ק יתרונות משלו: הוא זמין גם בלי חיבור לאמצעים דיגיטליים, הוא מאפשר תשלום עם הוכחת רכישה והוא האמצעי הנוח ביותר לביצוע פיקדון.

 

בישראל נפדים מדי שנה צ'קים בסך כולל של כטריליון שקלים, עובדה שמוכיחה את היותו של הצ'ק אמצעי תשלום נפוץ ורלוונטי לימינו. עם זאת, צ'קים רבים לא נפדים, חוזרים או שמתבצע בהם שימוש לא חוקי – או שימוש חוקי שמסבך את כותב הצ'ק. בשנים האחרונות בוצעו מספר רפורמות שנועדו לשמור על המשתמשים מפני סיבוכים בתחום. איך ניתן לכתוב צ'ק כהלכה כדי להישמר מפני מצבי קיצון בשימוש בצ'קים? להלן המדריך המלא לכתיבת צ'קים בטוחה.

 

על מה חשוב להקפיד בכתיבת צ'ק?

ראשית, שימו לב לחוק שקובע שעל כל צ'ק יוטבעו באופן אוטומטי המילים "למוטב בלבד" אלא אם תבקשו אחרת. ברוב המקרים עדיף לעשות שימוש בצ'קים עליהם כתוב "למוטב בלבד" או להוסיף את המילים האלו על הצ'ק. מדוע? מאחר ואם הצ'ק לא מיועד למוטב, מקבל הצ'ק בלבד, הוא יוכל להעביר את הצ'ק לאדם אחר (לשם כך הוא יצטרך לחתום על גב הצ'ק ולמען אותו לאדם אחר) בלי שיהיו לדבר השלכות חוקיות, תסריט שעלול לסבך אתכם בתור נותני הצק. אם תיתנו צ'ק דחוי לאדם אחר ותגלו שהוא העביר אותו למישהו אחר כתשלום, תתקשו לבטל את הצ'ק. נוצר מצב בו גם אם הצ'ק ניתן רק בתנאי שיקרה משהו (= תקבלו את הסחורה או השירות עבורם שילמתם) לא תוכלו לבטל אותו. לעומת זאת כאשר כתוב על הצ'ק "למוטב בלבד" אף אחד לא יוכל לשלם בעזרת הצ'ק שלכם לאדם אחר.

 

תאריך הצ'ק: ניתן לכתוב צ'ק שמיועד לפירעון רק החל מתאריך מסוים, או צ'ק שניתן לפרוע החל מרגע קבלתו (כאשר לא נכתב תאריך בצ'ק). אם מקבל הצ'ק הדחוי ירצה לקבל את הכסף ישירות, הוא יוכל להשתמש בשירות ניכיון צ'קים לשם כך.

 

פירעון בבנק: יש לבצע את פירעון הצ'קים עד חודשיים (לחברות) או עד שישה חודשים (לפרטיים) מהתאריך שכתוב עליו. כאשר הצ'ק נפרע, הכסף נמצא במשך שלושה ימים בסטטוס "על תנאי" כאשר הבנק מחכה לכך שהחיוב בחשבונו של כותב הצ'ק יאושר. לרוב הבנק לא יאשר ביצוע משיכה או שימוש אחר בכסף שנמצא על תנאי.

 

הנמען: שם האדם, או החברה, להם אתם ממענים את הצ'ק. ניתן לכתוב צ'ק ללא נמען (צ'ק פתוח) עד סכום של חמשת אלפים שקלים, אך כלל לא מומלץ לעשות זאת – כך הצ'ק שקול למזומן ומאפשר לכל אחד לכתוב עליו את שמו ולפרוע את הצ'ק. במידה ואתם לא בטוחים כיצד נקראים האדם או החברה להם ממוען הצ'ק, רצוי לבדוק זאת מראש במקום לכתוב בערך – מאחר וצ'ק שלא ממוען לשם מוכר של האדם עלול להידחות על ידי הבנק.

 

הסכום: הסעיף שהכי חשוב להקפיד עליו. אם תשאירו את שדה הסכום ריק אתם עלולים לשלם על כך ביוקר, כשנמען הצ'ק יחליט "לעגל" את הסכום לכמות שנראית לו. אל תשאירו את הנושא בידי האמון ההדדי: כתבו סכום מלא וברור על גבי הצ'ק, והוסיפו את הסכום במילים לצדו. 

 

מה קורה אם עשיתי טעות בכתיבת הצ'ק?

לא נורא שטעיתם. תקנו את הטעות כך שיהיה מובן מהצ'ק מהו התיקון, וחתמו לצדו כדי שהבנק יידע שאתם אחראים לתיקון.ביטול צ'קים

לאחר שכבר מסרתם צ'ק והתחייבתם למתן הכסף, לא פשוט להחזיר את הגלגל אחורה – אך בחלק מהמקרים זה אפשרי. תהליך ביטול צ'קים מיועד בעיקר למקרים של גניבה או צ'ק שהלך לאיבוד, אבל אם צריך ניתן לנסות ולבטל צ'ק שנמצא אצל המוטב המקורי: ראשית, בדקו עם מקבל הצ'ק (המוטב) שהוא אכן מודע לכך שאתם מבטלים את הצ'ק ומסכים על כך. אם הוא יסרב, נתון בידו הכוח לתבוע אתכם על ביטול צ'ק או שהבנק יפנה להליכים משפטיים לבירור העניין. בחלק מהמקרים, אם לדוגמה לא קיבלתם סחורה עליה סוכם מראש, הביטול ייחשב לחוקי גם אם המוטב סירב. עם זאת עדיף לא להיקלע למצב כזה ולכן הקפידו לבדוק מראש שלא תהיה בעיה בזמן פירעון הצ'ק.

 

כעת צרו קשר עם הבנק ובקשו לבטל את הצ'ק. ייתכן ותצטרכו לכתוב הוראת ביטול בכתב. תילקח מכם עמלה על הביטול. 

 

ממה להיזהר בתהליך כתיבת צ'ק?

בדקו שכתבתם הכל נכון: לאחר שסיימתם לכתוב את הצ'ק, עברו עליו למשך דקה נוספת ובדקו שהכל נכתב נכון, ששם המוטב כתוב כראוי, שהסכום זהה לתרגום המילולי שלו ושחתמתם עליו. כך תוכלו לחסוך מקרי בלבול מצערים שידרשו מכם טרחה רבה לאחר מעשה. כמו כן, הקפידו לכתוב את כל הפרטים גם על הספח המצורף לצ'ק כדי שיישאר בידכם תיעוד חוקי של העסקה.

 

מעקב אחר הצ'ק: לא מדובר בפרוצדורה של "שגר ושכח". לאחר תאריך הפירעון פתחו את תצוגת החשבון שלכם מדי יום ובדקו מתי הצ'ק נפרע ואיזה סכום ירד מחשבונכם. במקרים רבים פירעון הצ'ק מתבצע לפי סכום לא נכון עקב קריאה שגויה של הצ'ק או עקב טעות שלכם. זה הזמן להיות עם יד על הדופק ולשים לב לכך בזמן בו עדיין ניתן לבצע ביטול של הצ'ק (חלון שלושת הימים עד לפירעון הסופי).

 

סחר בצ'ק: כמו שכבר הסברנו, רצוי לכתוב את הצ'ק "למוטב בלבד" כדי למנוע ממנו לעבור לידיים אחרות לפני זמן הפירעון. בנוסף, יש לשרטט שני קווים בחלקו העליון (ברירת מחדל ברוב פנקסי הצ'קים) שמורים על כך שנמען הצ'ק לא יוכל לפדות אותו בבנק תמורת מזומן, תהליך שעלול לגרום לסיבוך נוסף כאשר תרצו לבטל אותו או אם לא קיבלתם את הסחורה.

 

מתי צ'ק חוזר?

אם הצ'ק מכיל טעות או שהסכום הנקוב עליו לא זמין בחשבונכם במסגרת האשראי שלכם, הצ'ק עשוי לחזור. במקרה כזה תיגבה מכם עמלה, ולאחר 10 צ'קים ללא יכולת כיסוי שחזרו תוך שנה – יתווספו לכם הגבלות משמעותיות לחשבון הבנק. אם אתם חוששים שצ'ק שכתבתם הולך לחזור, פנו לבנק מראש לפני ניסיון הפירעון.

 

זקוקים לעזרה? מחפשים פתרון לביצוע תשלומים? 

פנו אלינו ונשמח לעזור!

סגירת תפריט
Call Now Button
×

עגלת קניות

בעלי עסקים אנחנו מאפשרים לכם לקבל תשלום מזומן מלקוחות בקלות ובאופן חוקי לגמרי!

יש לכם שאלה? רוצים שנציג יחזור אליכם? חייגו אלינו 055-9863513 
או מלאו פרטים בטופס ותענו מיד: