לצד תשלום בכרטיס אשראי או במזומן, צ'קים נחשבים גם היום לשיטת תשלום נפוצה בישראל. בעלי עסקים רבים אינם מכבדים כרטיסי אשראי, ולקוחות שאין בידיהם את סכום התשלום במזומן יכולים לתת צ'ק. היתרונות של תשלום באמצעות צ'קים הם שניתן לעקוב אחרי הצ'ק וגם לדחות אותו למועד נוח יותר.
צ׳ק דחוי מהווה יתרון עבור הלקוח, אך עלול להיות חיסרון גדול עבור בעל העסק. בעלי עסקים מתמודדים עם הוצאות רבות, שלא תמיד יש להן כיסוי. כאשר הם מקבלים תשלום באמצעות צ'קים דחויים אותם ניתן לפרוע רק במועד מאוחר יותר, מצב התזרים המזומנים של העסק עשוי להיפגע. דחיית קבלת התשלום עלולה לגרור אחריה חובות ומינוסים בבנק, ולהוביל לכך שבעל העסק יצטרך לקחת הלוואות עם ריביות גבוהות. 

הכירו את הפתרון: ניכיון צ'קים מסחריים

בעלי עסקים הזקוקים לתשלום במזומן כאן ועכשיו, יכולים להיעזר בשירותי ניכיון צ'קים מסחריים. בנקים או חברות פרטיות יכולים לרכוש מכם את הצ'ק הדחוי שיש ברשותכם, ולהעביר לכם במזומן את סכום הכסף הנקוב בצ'ק באופן חסוי ומאובטח. לאחר מכן, החברה פורעת את הצ'ק בהתאם לתאריך הפירעון. 

אם אתם תוהים מה הרווח של החברה המציעה שירות זה, אז התשובה היא עמלה. החברות גובות עמלה מוסכמת מראש בעבור השירות של ניכיון צ'קים מסחריים, שיכולה לנוע בין אחוז לשלושה אחוזים משווי הצ׳ק.

הרווח שלכם, בעלי העסקים, הוא גדול אף יותר – אתם מקבלים כסף מזומן באופן מיידי וכך יכולים לשפר את התזרים המזומנים שלכם, להימנע מחובות לבנקים או גופים אחרים, מהגדלת מסגרת האשראי ומתשלום ריביות עבור הלוואות. על ידי הגדלת התזרים המזומנים שלכם תוכלו להשקיע בעסק שלכם – לרכוש סחורה חדשה או לערוך שיפוץ ואף להנות מהנחות משמעותיות על רכישות. לעיתים, ניכיון צ'קים מסחריים יכול לעשות את ההבדל ולשפר לחלוטין את ההתנהלות הכלכלית של העסק שלכם.

מהו צ'ק מסחרי?


אם החלטתם לפנות לחברה המבצעת ניכיון צ'קים מסחריים, עליכם קודם כל להבין מהו צ'ק מסחרי: צ'קים מסחריים הם צ'קים שבהם עושים שימוש עסקים וחברות והם אינם מיועדים לאנשים פרטיים. במרבית המקרים מדובר בצ׳ק דחוי, כשהמוטב מעניק אשראי לספק. השיקים המסחריים כוללים ספח שבו מצוינים מועד הפירעון של הצ'ק ומועד הכתיבה של הצ'ק. באמצעות אותו ספח ניתן לעקוב אחר הצ׳ק.

לעומת זאת, צ'קים פרטיים הם צ'קים שנתלשים מפנקס הצ'קים הרגיל שיכול לקבל כל אזרח שיש לו חשבון בנק. לפי החוק, שיקים פרטיים כוללים את הכיתוב ״למוטב בלבד״, זאת כדי למנוע מצב שבו אדם נתן צ׳ק בתמורה לשירותים או מוצרים כלשהם, אך לא קיבל תמורה לכספו ואין לו אפשרות לבטל את הצ׳ק משום שבעל העסק כבר העביר אותו לצד שלישי. רק כאשר אדם פרטי מבקש במפורש לא להדפיס ״למוטב בלבד״ ניתן לקבל פנקס צ'קים ללא הכיתוב הזה.

באילו מקרים ניתן לבצע ניכיון צ'קים מסחריים?

חשוב לדעת כי ניתן לבצע ניכיון צ'קים מסחריים רק בצ'קים שבהם לא מופיע הכיתוב ״למוטב בלבד״. אחרת, החברה הפיננסית שמעניקה את שירותיה לא תוכל לפדות את הצ'ק. ניתן גם לנכות צ'ק אם שם החברה הפיננסית מופיע כאחד המוטבים, או אם אפשר להסב את הצ׳ק בעת החתימה עליו למוטב אחד. בנוסף, ניכיון צ'קים מסחריים יכול להתבצע רק על צ'קים דחויים שאין הגבלה על הסחירות שלהם.

החברה המתמחה בניכיון צ'קים מסחריים עשויה לדרוש מכם, בעלי העסקים, להציג ערבויות או בטחונות המעידים על כך שיש לכם חוסן כלכלי. כמו כן, עליכם לוודא שלגורם החתום על הצ'ק אין עבר פלילי. גם החברה הפיננסית תבחן היטב את זהות מעניק הצ׳ק, כדי לוודא שהוא אמין ובעל יציבות כלכלית. והגענו ליתרון נוסף של השירות – ניכיון צ'קים מסחריים מאפשר לכם להיות בבקרה ולקבל התראה על נותני צ'קים, וכך לדעת עם מי ניתן לבצע עסקאות וממי עליכם להיזהר בעתיד.

למי כדאי לפנות שיבצע עבורכם ניכיון צ'קים מסחריים? 

הבנקים בישראל מחזיקים ב-80 אחוז מהענף של ניכיון צ׳קים מסחריים. ה-20 אחוז הנותרים מתחלקים בין חברות פרטיות המתמחות בניכיון צ'קים, חברות חוץ בנקאיות, חברות ביטוח וחלפנים שמבצעים ניכיון צ'קים תחת הפיקוח של משרד האוצר. אם בעבר הייתה סטיגמה על כך שניכיון צ'קים בידי חברה פרטית הוא עבירה על החוק מחשש להלבנת הון, הרי שהיום הסטיגמה הזאת הופרכה. מדובר בשירות חוקי לחלוטין והחברות הפרטיות מפוקחות ומאושרות.

אם אתם מתלבטים האם לפנות לבנקים או לחברות פרטיות לביצוע ניכיון צ׳קים מסחריים, אז ההמלצה שלנו היא לפנות לחברה פרטית. קודם כל, אם יש ברשותכם צ׳ק מסחרי שמועד הפירעון שלו הוא יותר מחצי שנה, הרי שמרבית הבנקים לא יסכימו לקבל אותו, זאת בניגוד לחברה פרטית.
שנית, הבנקים לעיתים משעבדים חלק ניכר מהסכום של הצ'ק (30 עד 50 אחוז) ומעבירים את יתר הסכום רק במועד שבו הצ'ק נפרע. לעומת זאת, חברה פרטית תעניק לכם את התשלום בו בבקום, בכסף מזומן או באמצעות העברה בנקאית.
יתרון נוסף של החברות הפרטיות לעומת הבנקים, הן העמלות – חברה פרטית לוקחת עמלה אחת על ניכיון הצ'ק, לעומת הבנקים שלוקחים עמלות נוספות כגון עמלת אשראי, עמלת הפקדת צ'ק דחוי ועוד. 

אם כל זה לא מספיק, חברות פרטיות מאפשרות לכם לבחור את תדירות וסכום ניכיון צ'קים. 
כפי שראיתם, כדאי לבחור בחברה פרטית מנוסה ומקצועית, שתעניק לכם שירות אמין, סודי ומהיר, ותגבה מכם עמלה בשיעור הנמוך ביותר בענף. נשמח לעזור לכם לבצע ניכיון צ'קים מסחריים ולהציג לכם המלצות על החברה שלנו – כך תוכלו להרגיש שאתם ניגשים לתהליך בראש שקט ושתקבלו את השירות הטוב ביותר. 

סגירת תפריט
Call Now Button
×

עגלת קניות

בעלי עסקים אנחנו מאפשרים לכם לקבל תשלום מזומן מלקוחות בקלות ובאופן חוקי לגמרי!

יש לכם שאלה? רוצים שנציג יחזור אליכם? חייגו אלינו 055-9863513 
או מלאו פרטים בטופס ותענו מיד: